Флора і фауна рідного краю
Виховний захід
для учнів 5 класу
Мета: -
розвинути в учнів інтерес до рослинного і тваринного світу рідного краю;
-
сформувати цілісне уявлення про природу, закономірності її розвитку і
співіснування з людьми;
Хід заходу
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово учителя
«Багато хто милується природою, але мало хто бере її до
серця, і навіть тим, хто приймає її до серця, не часто вдається так зійтися з
природою, щоб відчути в ній свою власну душу.»
М. Пришвін
- Скажіть, будь-ласка, чи всі слова з теми сьогоднішньої
виховної години вам зрозумілі?
- А що ж означає слово «флора»?
- А що таке фауна?
- То як ви думаєте, про що йтиме мова на нашому уроці?
ІІІ. Бесіда з учнями
Які природні угрупування є в нашому селі? (Парки, ліси, сквери, квітники, газони, насадження вулиць.)
Сьогодні ми з вами розглянемо рослинний і тваринний світ
нашого села, а також з’ясуємо, в чому
полягає користь для людини від рослин і тварин.
Учені дослідили, що 1 га лісу за 1годину поглинає 2 кг
вуглекислого газу (це стільки, скільки за цей час видихають 200 чоловік) і
виділяє при цьому 2 кг кисню.
Крім того, ліси випаровують велику кількість вологи, але
не однаково. Найбільше води за літо з 1 га випаровують ялинові ліси – 2240 тон,
дубові – вдвічі менше, а соснові – тільки 470 тон.
Давайте розглянемо рослинний світ нашого краю. Я дала вам
завдання перед виховною годиною – підготувати інформацію про одну рослину, яка
зустрічається у нашому селі. Обмежень не було, тобто ви мали змогу обрати
будь-яку рослину – чи то дерево, кущ, квітка, трава тощо.
Отже, хто бажає перший представити свою рослину? (виступи
учнів).
ІV. Гра – конкурс «Хто
зайвий?»
Молодці, ви чудово впорались із домашнім завданням, і
завдяки вашим повідомленням ми розпочинаємо формувати тематичну папку «Фауна
рідного краю».
А щоб рухатися далі, давайте спочатку пограємо у гру «Хто
зайвий?». Я зачитуватиму питання, а ви у зошитах записуєте правильну відповідь,
обираючи із запропонованого ланцюжка зайву, на вашу думку, тваринку. Отже, всі
готові? Ще раз наголошую – відповіді записуєте у зошит, а не викрикуєте.
1. В наших лісах водяться:
заєць, лисиця, бурий ведмідь, нільський крокодил;
2. У зеленому жакеті галасує в очереті
Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак:
а) іхтіандр;
б) жаба;
в) водолаз.
3. Не людина, а живе в хатці:
а) шпак;
б) горобець;
в) собака Сірко.
4. Хто з мешканців наших лісів є „вампіром”:
а) комар;
б) кажан (прим. „вампір”, але живе в Америці);
в) голодний турист, який заблукав.
5. Щоб не згинути
в біді, держить ножиці в воді:
а) рибалка, в якого заплуталася вудка;
б) розлючений крокодил;
в) рак.
6. В мене є
великий хист,
Я співаю, як артист,
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди:
а) павич;
б) соловейко;
в) сусід співає караоке.
7. Сіреньке, маленьке, а будь-якого кота з місця зсуне:
а) бульдозер;
б) африканський слон;
в) миша.
Перевірка відповідей учнів.
V. Розмова з учнями
Отож, як ви вже, мабуть, здогадалися, цей жартівливий
конкурс дав нам змогу перейти до наступного етапу нашого уроку, а саме… (до
тваринного світу рідного краю)
Отже, завдання було схожим – підготувати інформацію про
одну тварину, пташку чи комашку, які є у нашому селі. Тому запрошую до виступу.
(Виступи учнів)
Молодці, з цим
завданням теж справились на «відмінно».
Своєю необдуманою діяльністю людина знищила сотні видів
рослин і тварин. Багато представників рослинного і тваринного світу знаходяться
на межі зникнення. Для того, щоб захистити і зберегти для прийдешніх поколінь
рідкісні види флори і фауни, в світі і в Україні зокрема, було створено Червону
книгу.
Вперше Червона книга України була видана у 1976 році. З
того часу вона перевидавалася кілька разів, але кількість видів рослин і
тварин, що потрапили на її сторінки, не зменшувалася. Зараз вона нараховує
близько 400 видів рослин і тварин, що потребують охорони.
Наприклад: зубр, видра річкова, орлан білохвіст, шуліка
рудий, лелека чорний.
Всі ці рослини і тварини оберігаються законом, і за їх
знищення передбачена кримінальна відповідальність (статті 245–249 Кримінального
Кодексу України. Штраф або позбавлення волі на 2–5 років).
А яких правил повинні дотримуватися ми у повсякденному
житті, щоб зберегти природу? (Відповіді учнів.)
VI. Підсумок уроку
Метелика ловити я не хочу:
Він – квітка неба, хай живе собі.
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати,
Її додому я не понесу,
Бо дома їй джмеля не погойдати,
І гне попити лапками росу.
І ні стеблинку, гілку чи билинку,
Я не ображу: це страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх.
Використана
література та список Інтернет – ресурсів
1.
Виховні заходи для учнів 5 класу
2.
Вікіпедія
3.
Я і Україна – підручник для 3 класу
Коментарі
Дописати коментар